Robotokkal az ipari fenntarthatóságért

A robotokat és a fenntarthatóságot ritkán emlegetjük egy lapon, azonban több közük van egymáshoz, mint gondolnánk.

Amikor azt halljuk robot, az átlagembernek több dolog is eszébe juthat. A sci-fi filmekben legtöbbször az emberiség öntudatra ébredt ellenségeként ábrázolják, jobb esetben kedves animációs figura. Azonban mi a helyzet a valósággal? Sokan attól tartanak, hogy a robotok a valóságban is negatív hatással lesznek az életünkre, azonban ez korántsem megalapozott félelem. Sőt, megkönnyítik életünket, mivel sok olyan tevékenységet, munkafolyamatot átvesznek, amelyek számunkra veszélyesek, rendkívül nagy fizikai erőt igényelnek, vagy éppen túlzottan monoton jellegűek. De van egy másik nagy előnyük is, amelyről kevés szó esik. A növekvő automatizálás, a robotok elterjedése a fenntartható fejlődést is elősegíti.

Fenntarthatóság a környezet védelmén túl

Napjainkban egyre több vállalat ismeri fel, hogy hosszú távú érdeke tevékenységének fenntartható végzése, növekvőben van azon vállalatok száma, amelyek tudatosan törekszenek ökológiai lábnyomuk csökkentésére, a környezet értékeinek védelmére. Ennek megfelelően alakítják át munkafolyamataikat, cserélik le eszközeiket. A fenntartható fejlődés azonban nem csak a természet értékeinek közvetlen megőrzését jelenti, közvetett eszközökkel is megalapozható a hosszú távú tudatos gazdasági tevékenység. Számítanak a berendezések anyagai, energiafelhasználásuk nagysága és nem utolsó sorban költségeik is. Az ipari célgépek gyártása, működtetése, karbantartása nagy energia- és költségigénnyel jár, emellett ezek a berendezések egyetlen feladat ellátására készülnek. Élettartamuk végeztével helyettesítésük ismételt problémákat vet fel, nem is említve az újrahasznosítás mértékét és lehetőségeit. Az együttműködő robotok megjelenésével azonban javult a helyzet, az automatizáció rugalmassága növekedett, biztonságossá vált a korábbi hatékonysági mutatók javítása mellett.

A demográfiai változások is hatással lehetnek az automatizálásra – helyettesíteni nem tudják az emberi munkaerőt, de támogatják, ezáltal részben pótolhatják a szakemberhiányt. A robotok előnyös tulajdonságainak köszönhetően pedig nő a termelés hatékonysága és minősége. Az autóipari szektor növekedése magával húzza a beszállítók fejlődését is, ezáltal ebben az ágazatban is fontos szerephez jut az automatizáció, derül ki az IFR kutatásából.

Az ipari robotok használata Magyarországon is dinamikusan növekszik, így az együttműködő robotok piacán vezető, dán Universal Robots 2012-től az itthoni piacon is megjelent termékeivel. A B&O Kft. 2007-ben alakult, kezdetben csak mérnöki tevékenységgel, műszaki tanácsadással foglalkoztak, mára azonban  egyedi automata berendezéseket, gyártósorokat, robotcellákat és robotos applikációkat terveznek és gyártanak szerte Európában, illetve disztribútorai a dán Universal Robotsnak Magyarországon és Romániában.

„Az eddig használt egyedileg gyártott célgépek egyáltalán nem, vagy csak nagy anyagi befektetés után alakíthatók át egy másik termék gyártására, azonban erre a rugalmasságra egyre nagyobb szükség lenne, hiszen például az elektronikai vagy autóipari termékek életciklusai egyre rövidülnek” – vélekedik a Universal Robots hazai disztribútora, Borsos Balázs, a B&O Engineering Kft. ügyvezető igazgatója. A Universal Robots együttműködő robotjai könnyen átprogramozhatók, így minimális energia- és időbefektetéssel eltérő feladatok elvégzésére is használhatók. Egy ipari robot állandó, magas minőségű termékeket tud előállítani, ez kevesebb hibás terméket eredményez, tehát kevesebb lesz az elvesztegetett alapanyag.  A robotok tartóssága is fontos tényező, a hosszú élettartam és a megbízhatóság pénzügyi fenntarthatóságot eredményez, hozzájárul az erőforrások tudatos felhasználásához, a stabilitáshoz. Emellett az energiafogyasztás sem elhanyagolható tényező. Az ipari létesítmények legnagyobb költségeinek egy része hatalmas energiafogyasztásukból adódik, amelyet csak ritkán fedeznek megújuló energiaforrásból. A fogyasztás csökkenthető energiahatékony robotok használatával. A Universal Robots UR3, UR5 és UR10-es együttműködő robotjainak tervezésénél kiemelt szempont volt, hogy a lehető leghatékonyabb energiafelhasználással működjenek. A fenntartható fejlődés lehetőségei kis lépésekben, de egyértelműen jelen vannak az automatizációban is. A kollaboratív robotok felhasználása sokrétű, a berendezések újraprogramozhatók, a munkafolyamatok egyszerűsíthetők és energiahatékonyak, ezáltal csökkenthetők a költségek is, a megtakarítás pedig visszaforgatható a vállalkozásba. Nem utolsó sorban pedig ezek a megoldások segítenek a robotokat alkalmazó iparágak és vállalatok környezetkárosító tevékenységeinek redukálásában.

A Universal Robots-ról:

A Universal Robots a robotikai területen végzett sokéves kutatás eredménye. A vállalatot 2005-ben két társával Esben Østergaard, a vállalat műszaki igazgatója alapította a dániai Odensében. A célja az volt, hogy a robottechnológia mindenki számára elérhetővé váljon, és hogy létrehozzanak egy olyan egyedi, ipari robotot, amely képes bármilyen ipari folyamat automatizálására és ésszerűsítésére, emellett megfizethető, rugalmas, könnyen használható és biztonságos. A termékportfólió magába foglalja a UR3, UR5 és UR10 robotokat, melyek teherbírásuk után kapták a nevüket. Mióta az első UR-robot 2008 decemberében megjelent a piacon, a vállalat jelentős növekedést mutatott a felhasználó-barát robotok területén, és immár világszerte több mint 50 országban értékesít. A UR-robotok átlagos megtérülési ideje – csupán 195 nappal – a legrövidebb az iparágban. A boston-i Teradyne Inc. részét képző vállalat székhelye a dániai Odensében van, emellett pedig leányvállalatokkal és regionális irodákkal rendelkezik az USA-ban, Spanyolországban, Németországban, Szingapúrban, Csehországban, Indiában és Kínában. Az Universal Robots világszerte több mint 270 embert foglalkoztat.

www.universal-robots.com