Elkezdődött az emberi érintés forradalma

 

 

 

 

Csakúgy, mint a világ többi jelentős ipari bemutatóján és gyártóipari kiadványában, a 2017-es Hannover Messe kiállításon is az Ipar 4.0 került a középpontba. Noha az Ipar 4.0 még mindig nem tart ott, hogy jelentősebb mennyiségű gyártási beállítást fedjen le, az általa előrevetített lehetőségeknek – teljes mértékű automatizálás, és az ebből adódó költségmegtakarítás –sikerült egyértelműen megragadniuk az ipar fantáziáját. Azonban van valami, ami ennél is tovább megy, amit a Universal Robots – egyelőre csak játékosan – Ipar 5.0-nak hív.

 

Már régen elkezdődött az a folyamat, amely az okos, automatizált gyártóállomások, és azok digitális kommunikációjának létrehozását célozta meg, melyet a szakmabeliek Ipar 4.0 néven foglaltak össze. A Universal Robots-nál viszont úgy gondolják, a robotika új fejlődési ága még ennél is izgalmasabb: ők ezt Ipar 5.0-nak nevezik, egyszerűen azért, hogy rávilágítsanak a különbségre.

Amíg az Ipar 4.0 égisze alatt végzett telepítések főleg a minőség és a termelési folyamatok állandósítását, valamint az adatgyűjtést célozzák meg a kevésbé képzett munkások által elvégzett ismétlődő és megterhelő munkák kiváltásával, addig az Ipar 5.0 a magasan képzett dolgo0zók és a robotok közös munkáját jelenti annak érdekében, hogy egyedi termékeket, szolgáltatásokat és élményeket hozzanak létre.

 

 

A tömeggyártástól a tömeges személyre szabásig –Az emberi érintés visszatér

Fontos visszahozni az emberi kreativitást az olyan munkafolyamatokba, ahol képzett dolgozók és a robotok dolgoznak együtt, mivel a piaci követelmények és a fogyasztói elvárások egyre jobban távolodnak a tömeggyártástól, és a végfelhasználók is sokkal inkább az egyedi igényeknek megfelelő termékekben gondolkodnak. A vásárlók olyan termékeket, szolgáltatásokat és élményeket szeretnének, amikben megvan az az extra „emberi érintés”, ami segíthet nekik abban, hogy kifejezzék magukat. A vásárlók tehát nem csak tömeges testre szabást, hanem tömeges személyre szabást is várnak. Gondoljunk csak bele abba, ahogy manapság az autóvásárlás történik: a vásárló az interneten keresztül egyszerűen összeállít egy teljesen személyre szabott járművet, amilyenből nincs még egy ugyanolyan a vásárló környékén, városán vagy akár országán belül. A piacvezető dán robotipari vállalat látja, hogy ez, és az ehhez hasonló trendek, amelyek személyre szabott termékekre vagy szolgáltatásokra fókuszálnak, egyre csak növekednek, és abban hisz, hogy a jövő arról fog szólni, hogy még több emberi érintés kerül vissza a termékekbe.

 

A robotok kiválóan képesek a szabványos termékek gyártására, szabványos rendszerek használatával, amelyek nagy sebességet és teljesítményt biztosítanak. Viszont ahhoz segítségre és irányításra van szükségük, hogy a termékek meg tudják kapni azt a pluszt, amitől egyedivé válhatnak. Ezért van szükség arra, hogy az emberi érintés újra részese legyen a gyártó, előkészítő és befejező folyamatok széles körének.

 

Közeledés az együttműködés felé – A tökéletes ötvözet

Az Ipar 5.0 lényegében a robotok képességeinek és az emberek szakértelmének ötvözete. Egy olyan folyamat, ahol egy kézműves, vagy más képzett emberi dolgozó egyedi, kognitív adottsága összekapcsolódik a robotok súlyemelő, állandó minőséget biztosító, valamint éjjel-nappal hibátlanul működőképes funkcióival. Az Ipar 5.0 magába foglalja a modern gyártási folyamatokat érintő változásokat, valamint egyéb – kereskedelmi és nem kereskedelmi célú – folyamatok széles körét is, mind azzal a célkitűzéssel, hogy az ember és a robot egymással közösen, együttműködésben dolgozhasson – együttműködő robotokat (kobotokat) használva.

A Universal Robots-ról:

A Universal Robots a robotikai területen végzett sokéves kutatás eredménye. A vállalatot 2005-ben két társával Esben Østergaard, a vállalat műszaki igazgatója alapította a dániai Odensében. A célja az volt, hogy a robottechnológia mindenki számára elérhetővé váljon, és hogy létrehozzanak egy olyan egyedi, ipari robotot, amely képes bármilyen ipari folyamat automatizálására és ésszerűsítésére, emellett megfizethető, rugalmas, könnyen használható és biztonságos. A termékportfólió magába foglalja a UR3, UR5 és UR10 robotokat, melyek teherbírásuk után kapták a nevüket. Mióta az első UR-robot 2008 decemberében megjelent a piacon, a vállalat jelentős növekedést mutatott a felhasználó-barát robotok területén, és immár világszerte több mint 50 országban értékesít. Mára mintegy 18 500 kollaboratív robotot telepítettek világszerte. A boston-i Teradyne Inc. részét képző vállalat székhelye a dániai Odensében van, emellett pedig leányvállalatokkal és regionális irodákkal rendelkezik az USA-ban, Spanyolországban, Németországban, Szingapúrban, Csehországban, Indiában és Kínában. Az Universal Robots világszerte több mint 400 embert foglalkoztat.

További információért látogasson el a vállalat weboldalára: http://www.universal-robots.com/.