Egy okos megoldás szállítópályák hajtására
A vízszintes anyagmozgatás terén alkalmazható Lenze SmartMotor drasztikusan csökkenti a szükséges motorváltozatok számát
Mai világunkban, amelyben, úgy tűnik, minden egyre komplexebb lesz, épp azok az innovációk a leghatásosabbak, amelyek következetesen ültetik át a gyakorlatba az egyszerűség elvét, így teremtve valódi többletértéket. Az egyszerűség lehet tehát az aduász.
INNOVATÍV HAJTÁSTECHNIKA
A Lenze a vadonatúj SmartMotorral pontosan ezt valósította meg: a megoldás a hálózati motor egyszerűségét ötvözi az elektronikus hajtásvezérlés műszaki előnyeivel. A vízszintes anyagmozgatás hálózati és indítómotorjaira szabott fejlesztés révén a gép- és berendezésgyártók számára akár 70 százalékkal csökken a hajtások motorváltozatainak száma, mégis megmarad a termékek rugalmas felhasználási lehetősége. A motor további előnye az egyszerű, érintés nélküli kezelés RFID-vel, például okostelefonos alkalmazáson keresztül.
A görgős, láncos és szalagos szállítópályák klasszikus megoldást kínálnak a vízszintes anyagmozgatásban, ha a viszonylag egyszerű hajtási megoldásokról van szó. A motorok általában hálózatról működnek, a kihajtási nyomaték és a fordulatszám pedig megfelelő hajtóműfajtákkal és áttételekkel valósul meg. A vezérlésre kontaktorokkal vagy önindítókkal kerül sor, amelyeket szintén vezérlés kapcsol. Az egész rendszer beváltnak minősíthető, és nagy rendelkezésre állással működik. Nem utolsósorban az energiahatékonysággal szemben támasztott növekvő igények és a szigorodó nemzetközi szabványok miatt a motorok az elmúlt években egyre inkább a fejlesztés reflektorfényébe kerültek. Azonban az IE2 vagy IE3 tekercseléseiben található nagyobb rézmennyiség a takarékos motorokat nagyobbá és drágábbá tette. Igaz, hogy a motorok frekvenciaváltókkal való kombinálása a fordulatszám igény szerinti vezérlése céljából jobb IE-besorolást eredményez, azonban ez az anyagmozgatás megszámlálhatatlan válfaja miatt azt a jól ismert esetet jelenti, amikor ágyúval lőnek a verebekre. Nem kevésbé izgalmas kérdésfelvetés: miként lehet úrrá lenni az intralogisztika területén a különböző hajtott tengelyek tömegén a változatok és az alkatrészek ügyes kezelésével?
Az anyagmozgatás terén szükséges magas indítónyomatékok és az azt követően viszonylag alacsony állandó nyomatékok jelentik itt a dilemmát, azaz, hogy a hajtásokat ne kelljen jelentős túlméretezéssel kialakítani. Ami feleslegesen sok, az legkésőbb az áramszámlánál érezhetővé válik. A Lenze cégnek ezen a ponton sikerült új motorjával megoldania az anyagtovábbítási gépek gyártásának egyik legnagyobb kihívását, ugyanis az új hajtások maximális szabványosítási lehetőségek mellett kimagasló energiahatékonysággal rendelkeznek. Milyen működési elven alapul ez az új, gazdaságos megoldás?
RÉZ HELYETT SZILÍCIUM
Az innováció magva egy olyan intelligencia, amelyet a Lenze a háromfázisú motorok kapcsolódobozába integrált. Ez az elektronika képes az anyagmozgatás terén a névleges nyomaték négyszeresét elérő indítónyomatékokat is megbízhatóan kezelni. Ennek köszönhetően a szállítópálya a hirtelen gyorsítások ellenére sincs az állandó üzemet tekintve túlméretezve. Ez az összefüggés kézzelfogható előnyökkel jár: mivel a megoldásnak köszönhetően kisebb méretezés is elégséges, kompaktabb, kisebb teljesítményű motorok is választhatók. A kisebb névleges teljesítmény azzal a további előnnyel is jár, hogy a motorok az állandó üzem során az optimális üzemeltetési pontjuk közelében működhetnek, így kevesebb veszteséggel pörögnek, amit a Lenze által kifejlesztett további energia megtakarítási funkció támogat. A Lenze a tervezés során azt is szem előtt tartotta, hogy a kisebb motoroknak a szerkezeti méretből fakadó előnyeit ne csökkentse túlméretezett kapcsolódoboz. Ebből következően a meglévő berendezések átszerelése sem jelent problémát, mivel nem várhatók szerkezeti akadályok.
MOTOR EGÉSZEN SOK LEHETŐSÉGGEL
Amint a bevezetőben már felvázoltuk, a gyártók az anyagtovábbítási technikában egyrészt olyan hajtásokat alkalmaznak, amelyek optimálisan az adott feladatra szólnak, másrészt ennek során szem előtt kell tartaniuk a szabványosítás kérdéskörét. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy szinte áttekinthetetlen számú kész konfigurációjú hajtómű született, amelyek alapjában véve kizárólag az eltérő fordulatszámban különböznek egymástól. A sokféle változat több munkát jelent a fenntartás, a dokumentáció és a készletezés terén is. A Lenze kiszámította, hogy az értékteremtő láncnak csak ezeket az optimalizálható területeit figyelembe véve a SmartMotorral a változatok száma akár 60–80 százalékkal csökkenthető. Ennek döntő oka, hogy a SmartMotor fordulatszáma közvetlenül a helyszínen állítható be, egészen egyszerű módon. Egyetlen változattal a percenként 500–2 600 fordulatos motorfordulatszám-tartomány fedhető le állandó forgatónyomaték mellett.
További újítást jelent maga a beállítás, amely elvégezhető mind érintés és címzés nélkül, mind áramtalanított állapotban. A paraméterezéshez a Lenze az NFC, az ún. „Near Field Communication” (rövid hatótávolságú kommunikáció) technológiáját használja fel, amely az okostelefonokban egyre inkább szabvánnyá válik. A motorok a Lenze okostelefonos alkalmazásával egészen egyszerűen készíthetők elő feladatukra, akár anélkül is, hogy feszültség alatt lennének.
Az okostelefonos alkalmazás kellemes mellékhatása: mivel a telefonra írt programokra igen kompakt mérethatárok érvényesek, már önmagában ez a műszaki keretfeltétel gondoskodik arról, hogy az üzembe helyezési eszköz a lehető legegyszerűbb legyen. Ezzel az alkalmazással rögtön a motor munkapadon történő kicsomagolása után vagy közvetlenül a berendezésben beállíthatók a kívánt fordulatszámok és rámpák. Az egész művelet kényelmesen, érintés nélkül végezhető, továbbá mindenekelőtt anélkül, hogy a gépet csavarokkal rögzíteni kellene.
A motorok ezenfelül két digitális bemenettel és egy kimenettel rendelkeznek. Ezek lehetővé teszik, hogy a motorokra üzem közben vezérlés segítségével kétféle sebességet (kúszómenet és üzemi sebesség), valamint indítási és leállítási parancsokat lehessen kiadni. A fentieken felül rendkívül egyszerűen valósítható meg a lágy indítás és a forgásirányváltás is. Mivel a gyorsítási és lassítási rámpák egyedileg beállíthatók, nincsenek kontrollálatlan ugrások a forgatónyomatékban, amelyek megterhelnék a berendezés mechanikáját, vagy kibillentenék egyensúlyából a szállítópályán továbbított anyagot.
ÖSSZEFOGLALÁS
Egyszerű megrendelés kevés típussal, megszűnik az összekeverés veszélye a felszerelés során, egyszerű üzembe helyezés: a SmartMotor olyan megoldást kínál, amellyel a vízszintes anyagmozgatás számtalan feladata a változatok hatalmas tárházának nagy ráfordítást igénylő kezelése nélkül kézben tartható. A következmény pedig rendkívüli hatékonyságnövekedés a teljes értékteremtő láncban, ami nagyságrendi változást eredményez.