A kevesebb néha több
Profitáljon a vezetékek hiányából az SMC-vel
Az SMC-nek, mint a világ vezető pneumatikai gyártó vállalatának fontos, hogy olyan új termékekkel bővítse a termékkínálatát, melyek által partnerei nem csak a fellépő problémájukra találnak megoldást, de használatuk során profitorientáltabb és nem utolsó sorban környezetbarátabb termelést tudnak létrehozni. Az új termékek tervezésénél, gyártásánál és használatánál is fontos szempont a napjainkban kiemelt szerepet betöltő CO2 kibocsátás csökkentése. Ennek érdekében a szakemberek már a termék tervezési folyamatai során a könnyű, kompakt kivitelezésre fókuszálnak, így azok energiafelhasználása csökken, ezáltal a végfelhasználó már egy energiatakarékos terméket kap, mely használata által csökken CO2 kibocsátása és energia fogyasztása.
A gyártási folyamatok során a nyersanyag felhasználásának csökkentése a cél, ezáltal csökken az ipari hulladék termelése, továbbá a kompresszorok kevesebb energiát fogyasztanak, így a CO₂ kibocsátás is csökken. Erre a legszemléletesebb példa a vezeték nélküli szeleptechnológia. Ebben az esetben nincs szükség a PP, PE, PVC és PUR anyagok legyártásához a kommunikációs kábelekhez, így csökken a CO₂ kibocsátás a gyártás során. Másrészt a végfelhasználók szempontjából is fontos, hogy az általuk használt szelepszigetek minél kevesebb bekötést, helyet vegyenek igénybe. Az SMC figyelemmel kíséri a termékek gyártása közben felhasznált energiát, így pontos számításokkal rendelkezünk. A vezeték nélküli technológia gyártása során 52%-kal tudtuk csökkenteni a CO₂ kibocsátást ezen termékkörhöz kapcsolódóan.
Új szeleptechnikai alkalmazások
Az ipari hálózatok kialakulása nagy előrelépést jelentett az egyre bonyolultabb célgépek vezérlésében, kezelhetőségében és karbantarthatóságában. Az egyre magasabb automatizáltságú gyártás megköveteli továbbá a telepítési és konstrukciós egyszerűsítést is. Emellett a rendszerfelügyelettel szemben is támaszt növekvő igényeket a monitorozás és diagnosztika területén, amellyel az ipar 4.0 szemléletű célgépgyártást is hivatott kiszolgálni.
Mik is voltak a főbb okok, amelyek a terepi buszrendszerek kialakulásához vezettek:
• Szétszórt eszközök egyszerűbb összekapcsolásának igénye
• Karbantartási feladatok tervezése, prediktív karbantartás
• Hibaelhárítás megkönnyítése
• Új eszközökkel történő alkalmazás-kiterjesztés megvalósíthatósága
• Nagyobb távolságú rendszerek telepítésének lehetősége
Segítségükkel tehát kevesebb kábel, jobb diagnosztikai lehetőség, valamint egyszerű alkalmazás-kiterjesztés valósulhatott meg.
SMC IO-Link szelepsziget master egység
Az IO-Link egy „Point to point” soros kommunikációs protokoll a terepi busz rendszer és az érzékelők, működtető elemek között. „Point to point” soros kommunikáció, nem terepi busz, tehát nincs szükség busz kábelekre a hálózatunkban. Az IO-Link önmagában nem terepi buszrendszer, csak kiegészíti azt! A normál digitális vagy analóg szenzorok alkalmazásához képest jelentős előnyökkel jár a használata, ezáltal nagyszerű alternatíva lehet, mivel folyamat adatokat és diagnosztikai információkat is kinyerhetünk a használatukkal. Több információ, egyszerűbb konfigurálhatóság, egyszerűbb vezérelhetőség. Az IO-Link olyan világszerte szabványosított I/O technológia, amely a vezérléstől az automatizálás legalacsonyabb szintjéig kommunikál, és az érzékelőket a terepi busz szintbe integrálja.
A különböző cégek különböző terepi buszos kommunikációval jelentek meg, és szolgálták ki ezeket az igényeket.
A nyílt forráskód miatt az ára is kedvezőbb, mint a többi kommunikációs protokollal rendelkező eszköznek (IEC 61131-9).
Az SMC EX600-as szelepsziget széria rugalmasságának és sokoldalúságának köszönhetően nem csak szelepeket, hanem akár digitális be-, kimeneti és analóg be-, kimeneti modulok kezelésére is képes, például PROFINET, EtherNet/IP™ vagy más ethernet alapú hálózati kommunikációs modulunkkal. A rendszert a későbbiekben könnyedén módosíthatjuk, bővíthetjük más modulokkal, sőt akár egy már meglévő szelepszigetet is kiegészíthetünk új modulokkal.
A választható bővítő elemek közé, mint újdonság bekerült az IO-Link Master modulunk, ami választható A vagy B Class-os opcióval. Egy SI egységre maximum 9 darab modult tudunk csatlakoztatni az analóg, digitális vagy IO-Link Master közül, illetve maximum 32 mágnestekercs működtetésére képes. Az alkalmazható szelep sorozatok az SY, VQC, SV és az új kompakt méretű JSY szelep család, aminek helytakarékos kivitelének és alacsony fogyasztásának köszönhetően tovább növelik az alkalmazások teljesítményét kisebb energiaigénnyel.
SMC vezeték nélküli szelepsziget távoli egység
A vezeték nélküli EX600-W csak felépítésében különbözik az eddig alkalmazottaktól, viszont ez sok tekintetben hatalmas előrelépést jelent. A hálózati protokollt tekintve az ethernet alapú hálózatokkal kommunikál, azaz például a PROFINET és EtherNet/IP™ hálózathoz is csatlakoztatható. A felépítésbéli különbség pedig, hogy míg a központi egység (PLC vagy PC) ipari ethernet kábelen keresztül csatlakozik a master egységhez, addig a slave egységek vezeték nélkül kommunikálnak a master egységgel. Így létrejön egy decentralizált „wireless” adatátvitel, amely akár 127 „slave” egységgel képes kapcsolatot teremteni. A rendszer így egy master egységgel 1280 bemenet és 1280 kimenet kezelésére képes.
Az IO-Link masterből maximum 4 darab használható egy hálózaton belül, így akár 16 IO-Link porttal rendelkezhetünk és mellé még más modulokkal is kiegészíthetjük.
A hálózat képes digitális és analóg jelek feldolgozására egyaránt. Így alkalmas a teljes ipari automatizálás eszközrendszerének kiszolgálására, a beérkező szenzorjelektől az elektromos hajtásvezérléseken át az elektro-pneumatikus kapcsolójelekig, és akár 15 slave egység egyidejű kezelése is megvalósítható a master 10 méteres körzetében. A gyártóterületeken magas az elvárás a technológia védelmében tett intézkedésekkel szemben. Fontos tehát megvizsgálni, hogy mitől tekinthetjük biztonságosnak ezt a kommunikációs csatornát. A vezeték nélküli adatátvitel több frekvenciasávon is megjelenhet.
Az SMC EX600-W egysége a 2,4 GHz-es ISM tartományt használja, és a zavartalan kommunikáció érdekében a frekvenciaugratásos, szórt spektrumú FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum) modellt alkalmazza. A rendszer képes akár a visszaverődő hullámok, jelek használatával is az információ továbbítására a master és a slave egység között. A slave egység, mint a többi EX600-as szériához tartozó modul bővíthető akár 9 kiegészítő digitális, analóg ki- és bementi modullal, és ezeket szabadon kombinálhatjuk és alakíthatjuk a rendszerünkhöz. Ezek a vezeték nélküli eszközök például a robotos alkalmazásoknál nagyon előnyösek lehetnek, mivel nem kell a kommunikációs kábelt végig vezetni a robotkaron, vagy különböző csatoló és jelerősító elemeket beépíteni.
Egy robotos fejcserélés így könnyedén megvalósítható, ez többek között az 250ms-os rendszerfelállási időnek is köszönhető, amikor például Slave1-ről átvált a Slave2-vel vezérelt robotfejre a robotunk. Előfordulhat azonban olyan eset, hogy egy kisebb méretű robotnál az EX600-W egység beépítése nem lehetséges vagy nem áll rendelkezésre a rögzítéséhez elegendő hely. Ezért fejlesztette ki az SMC az új kompakt EX600-W szériát, amivel akár 61%-os méret és 87%-os súlycsökkentést tudunk megvalósítani a korábbi verzióhoz képest.
A moduloknál választható, hogy e-CON (IP20) vagy M12-es csatlakozási lehetőséggel rendelkezzenek. Az e-Con 8, míg az M12-es változat 16 darab ki- vagy bemenet kezelésére alkalmas, valamint elérhető IO-Link-es verzió is, amire 4 IO-Link-es eszközt tudunk csatlakoztatni. A kommunikációs válaszidő a master egység és a slave modulok között maximum 5ms. Az SMC EX600-W wireless termékéről „Megoldások vezeték nélküli szelepszigetekkel” címmel készült egy online előadás, ahol mélyebb betekintést kaphatnak a vezeték nélküli megoldásaink kínálatába és azok üzemeltetésébe.