A jövő neve: automatizálás
Speciális igények, egyedi megoldások a gyakorlatban
Pontosan mit is értünk automatizálás alatt és mik az elvárások ezen a területen ma és a közeljövőben?
Évszázadok óta próbálja az ember a saját munkaerejét gépekkel helyettesíteni, azaz a fizikai munkát gépire váltani. Ennek a gépesítési folyamatnak a következő lépcsőfoka, amikor a gépi berendezéseket önirányító rendszerbe integráljuk, azaz automatizáljuk. Így az ember mentesül az egyre magasabb mennyiségi és minőségi követelmények miatt egyre bonyolultabbá váló irányítási feladatoktól és a monoton munkavégzés okozta koncentrációcsökkenés okozta problémáktól.
Az automatizálásnak azonban vannak az ember tehermentesítésén kívül egyéb előnyei, amik a ma zajló, negyedik ipari forradalomnak nevezett, egyre gyorsuló automatizálási folyamatot táplálják.
Kedvezőbb gazdasági mutatók elérése az alábbi előnyök által:
- Munkaerő megtakarítás
- Magasabb termelékenység és gépi rendelkezésre állás
- Nagyobb gyártási volumen
- Esetenként energia megtakarítás
Jobb műszaki tulajdonságok, melyek közvetve szintén gazdasági előnyöket eredményeznek:
- Jobb, és egyenletesebb, ismételhetőbb minőség
- Tervezhetőbb termelés
- Általában egyszerűbben, olcsóbban megvalósítható, és hatékonyabb munkavédelmi megoldások
- Magasabb üzembiztonság
- Gyorsabb termék típusok, ill. munkafolyamatok közötti átállás
- Magasabb fokú technológiai adatgyűjtés és termelésfelügyelet
Hátrányok, amiket megfelelő tervezéssel, az előnyök háttérbe szorítanak:
- A berendezés drága (minél automatizáltabb, annál drágább)
- Karbantartásához, üzemeltetéséhez szakképzett(ebb) munkaerő szükséges
A fentiek alapján látható, hogy munkafolyamatokat automatizálni, automata gépet építeni, mely a felsorolt előnyöket kihasználva az elvárt gazdasági, műszaki követelményeket teljesíti, alapos tervezést, és komoly tapasztalatot követel, ahol a technológia, gépészet, villamosság és informatika harmonikus egységet alkot.
Az operátorok helyettesítése gépekkel, automata rendszerekkel egyre gyorsul. Az automata gépek, célgépek, ipari robotok egyre komplexebb feladatok elvégzésére alkalmasak. Emellett a termékek minőségét is egyre inkább automatizált folyamatok biztosítják. Ezen belül a vizuális ellenőrző rendszerek fejlődtek hatalmasat az elmúlt években. Az egyre intelligensebb kamerás rendszerek rengeteg vizuális ellenőrzési feladatot vesznek le az emberek válláról.
Az általunk fejlesztett, gyártott berendezések közül egyre több ötvözi egy egységbe a robotos kiszolgálás pontosságát és gyorsaságát automata célgép(ek) termelékenységével, és különböző automata ellenőrzési folyamatokkal, mérésekkel, vizuális ellenőrzésekkel, a megfelelő minőség garantálására.
Példaként említhető erre egy robot kiszolgálású gyártócella megvalósítás partnerünknek, ahol a folyamat végén egy céglogót, termékazonosítót, és a termék egyéb jellemzőit tartalmazó karaktersort kellet kamerával visszaellenőrizni. Mivel a termékpaletta széles, a termelésirányító rendszer által küldött adatok ellenőrzésére karakterenként volt szükség, hogy a megfelelő feliratok kerültek-e a termékre, ill. azok minősége, olvashatósága megfelelő-e. Maga a feladat megoldása is kihívás volt, de még érdekesebb látni a fentebb említett előnyök (jó, egyenletes és ismételhető minőség) mellett az eddigi szubjektív megítélés objektívvá alakulását. Amíg egy operátor ellenőrizte a minőséget, nyilván nem lehetett egyenletes, személytől, hangulattól, fáradságtól ingadozhatott a minőségi határ, és itt most a tévesztés lehetőségéről nem is beszéltünk. Érdekes dolog ilyenkor mérőszámokba önteni az eddigi, részben szubjektív megítéléseket, melyek így egzakt értékekké válnak.
Az automatizálási láz tehát egyre erősödik, mely nem csak az iparban, de az élet szinte minden területén megfigyelhető. Egyre komplexebb, bonyolultabb feladatok automatizálhatók a technológia fejlődésével.
Cégünk közel száz automata gép tervezésének, építésének, utólagos automatizálásának tapasztalatával rendelkezik, amik segítenek a folyamatosan érkező új feladatok megoldásában. Ugyanakkor időről időre új technológiákkal és kihívásokkal találkozunk, amik egyre nagyobb és szélesebb területet lefedő felkészültséget igényelnek. Óhatatlanul felmerül a kérdést: Fel vagyunk erre készülve? Igen, de mire is? De már tudjuk: nincs megállás!
Szerző:Torma József
Villamos automatizálási vezető