A csomagolástechnika jövője
Az új és feltörekvő technológiák példátlan lehetőségeket kínálnak a fenntarthatóság,
a hatékonyság és a termelékenység javítására.
A teljesítmény növelésére irányuló folyamatos nyomás, a működési költségek és a környezeti hatások csökkentése mellett, arra is ösztönzi a csomagolástechnika piaci szereplőit, hogy alkalmazkodjanak a termékválaszték és összetettség soha nem látott mértékéhez. Az új és kialakulóban lévő automatizálási megoldások segíthetnek a fogyasztói csomagolt árukat (CPG) gyártó cégeknek csökkenteni az energiafogyasztást, észszerűsíteni a folyamataikat, optimalizálni az erőforrás-felhasználásukat, valamint növelni a gépek rendelkezésre állását és még sok minden mást. Az új megoldások elterjedésével a csomagolástechnika jövője fenntarthatóbbnak, hatékonyabbnak és termelékenyebbnek tűnik, mint valaha.
Az Emerson AVENTICSTM márkájú SPRA elektromos, lineáris aktuátora fokozott teherbírást, pontosságot és megbízhatóságot biztosít, amivel maximalizálja a termelékenységet, és három különböző csavartechnológiával kapható, amelyek megfelelnek a szigorú alkalmazási követelményeknek. (kép az Emerson engedélyével)
Gyártósorok optimalizálása hibrid automatizálási rendszerekkel
Hagyományosan az automatizálási rendszerek vagy csak pneumatikus vagy csak elektromos lineáris mozgásvezérlést alkalmaztak – ezáltal csak az egyik technológia előnyeit biztosítják. Mostantól viszont a gépgyártók (OEM-ek) előszeretettel terveznek hibrid automatizálási rendszerekkel, amelyek kombinálják és egy megoldásban kínálják mindkét technológia legnagyobb előnyeit.
A pneumatikus és elektromos működtetőket egyaránt használó hibrid rendszerek lehetővé teszik az OEM-ek számára, hogy minden egyes funkcióhoz a legmegfelelőbb technológiát alkalmazzák, és valóban optimalizálják az adott csomagolósor fenntarthatóságát, hatékonyságát és termelékenységét. A legújabb elektromos hajtóművek energiahatékonyak, és páratlan ismételhetőséget és egyenletességet tesznek lehetővé, ezáltal javítva a berendezés általános hatékonyságát és csökkentve a selejt mennyiségét, míg a pneumatikus hajtóművek robusztus működést és egyszerű karbantartást kínálnak. Ezenkívül a rendszer általános rugalmassága lehetővé teszi a gépek számára, hogy nagy mennyiségű terméket állítsanak elő, közben jelentősen csökkentve az átállási időt.
Az Emerson CIP Utilities & Automated Reporting Analytics csomagja automatizálja a kézi és félautomata rendszereket, lehetővé téve a CIP-ciklusok optimalizálását, az energiafelhasználás csökkentését és a termelékenység javítását. (kép az Emerson engedélyével)
Folyamatok átláthatóságának növelése intelligens érzékelők és elemzőszoftverek segítségével
A fenntarthatóság, a hatékonyság és a termelékenység javítására irányuló nyomás arra készteti a CPG-gyártókat, hogy optimalizálják az erőforrás-felhasználást és új módokon racionalizálják a műveleteiket. Ez magában foglalja a legnagyobb erőforrásigényű folyamatok jobb áláthatóságát és részletesebb elemzését, folyamatok monitorozását, mint például a sűrített levegős rendszerek és a „Clean In Place” (CIP) rendszerek esetén.
A tipikus élelmiszer- és italfeldolgozó létesítmények a közüzemi erőforrások körülbelül 30%-át a CIP-műveletekre fordítják, és időt veszítenek az átállások során. Az érzékelők és elemzőszoftverek használata nélküli CIP folyamatok szükségtelenül hosszú előre beállított ciklusokban futhatnak, ami időt és erőforrásokat pazarol, valamint manuális jelentést, adminisztrációt tesz szükségessé, ami időigényes és hibákra hajlamos folyamat. Ezzel szemben elemzőszoftverek és szenzorok használatával automatizálhatjuk a CIP és a helyben sterilizáló „Sterilize In Place” (SIP) folyamatok felügyeletét és adminisztrációs követelményeit, amely lehetővé teszi az üzemeltetők számára, hogy optimalizálják az erőforrás-felhasználást, összehasonlítsák az ismert ciklusokat, és automatizált jelentéseket készítsenek. A gyüjtött adatok autómatikus elemzése pedig olyan döntések meghozatalában nyújt segítséget, amelyek csökkenteni fogják az energiafogyasztást és javítják a rendszer vagy a létesítmény általános hatékonyságát.
A legtöbb csomagolóüzem jelenleg többnyire pneumatikus rendszereket használ, ez pedig sűrített levegős infrastruktúrát igényel, amelynek üzemeltetése jelentős mennyiségű energiát igényelhet. Sajnos a sűrítettlevegő egy része elveszhet szivárgás formájában, ezáltal szükségtelen költségekhez vezethet. Az intelligens áramlás-érzékelők bizonyítottan segítenek a pneumatikus rendszerekben fellépő szivárgások azonnali detektálásában, és ezek az érzékelők most már nagy légáramú verzióban is elérhetőek, így segíthetnek csökkenteni az energiafogyasztást a nagyobb méretű rendszerekben is. A megnövelt kapacitású verziók rendszer szinten teszik átláthatóvá a sűrített levegő felhasználását, valós időben azonosítják és jelzik a szivárgásokat, ezzel optimalizálva az energiahatékonyságot a teljes csomagolóüzemben.
Az Emerson AVENTICSTM AF2 légáramlás-érzékelőjének nagy átfolyású modellje nagy levegővezetékekben és pneumatikus csőrendszerekben felügyeli a levegőfogyasztást, így a CPG-k hozzáférhetnek olyan hasznos információkhoz, amelyek segítik a kezelőket a lehetséges problémák kezelésében, valamint javítják a fenntarthatóságot és a gép üzemidejét. (kép az Emerson engedélyével)
Példátlan előnyök ma – és holnap
A csomagolástechnika folyamatos fejlődésen megy keresztül, és az iparág rendszeres változtatásokkal alakul át. A CPG-k, az OEM-ek és a technológiai szolgáltatók együtt dolgoznak azon megoldások kidolgozásán, amelyek a legigényesebb csomagolási és gyártási kihívásokra is választ adnak. Minden innováció példátlan előnyökkel jár – és lehetőséget ad a fenntarthatóság, a hatékonyság és a termelés jelentős javítására.
Cikk: Levente Szövérffy, Emerson Discrete Automation értékesítési mérnök